Şok tablo! Gazze’de istihdamın yüzde 60’ı yok oldu

Şok tablo! Gazze’de istihdamın yüzde 60’ı yok oldu

Birleşmiş Milletler’e bağlı Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), İsrail’in yoğun saldırıları altındaki Gazze Şeridi’nde yaşanan çatışmaların, bölgedeki iş gücü piyasası ve geçim kaynakları üzerindeki yıkıcı etkilerini ortaya koydu. ILO’nun yayımladığı raporda, Gazze Şeridi’nde istihdamın yüzde 61’ine, yani 182 bin işe mal olan kayıpların yaşandığı ve bu durumun Batı Şeria’ya da sıçraması beklenen endişeleri artırdığı belirtildi.

Raporda, Gazze ve Batı Şeria’daki yaklaşık 390 bin iş kaybının, günlük 16 milyon dolarlık iş gücü geliri kaybına eşdeğer olduğu vurgulandı. Ayrıca, Gazze’deki askeri operasyonların şiddetlenmesi ve insani krizin sürmesi durumunda bu rakamların daha da artabileceği kaydedildi.

ILO Arap Ülkeleri Bölge Direktörü Ruba Jaradat, mevcut trajik krizin Filistin iş gücü piyasası üzerindeki yansımalarının son derece endişe verici olduğunu belirtti. Jaradat, çatışmaların sadece can kayıplarına ve insani krize yol açmakla kalmayıp, aynı zamanda işçilere ve işletmelere büyük zararlar veren sosyal ve ekonomik bir krizi de beraberinde getirdiğini ifade etti.

ILO, etkilenen işçilere ve işletmelere acil yardım sağlamak ve uzun vadede Filistinlileri desteklemek için hükümet, işçi, işveren ortakları, diğer BM kuruluşları ve insani yardım aktörleriyle iş birliği içinde çalışmalarını sürdüreceğini açıkladı. Bu rapor, Gazze’deki insani durumun yanı sıra bölgedeki ekonomik ve sosyal krizin boyutlarını da gözler önüne seriyor.