MKA Kalkınma ve Proje Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Babat’tan önemli açıklamalar

MKA Kalkınma ve Proje Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Babat’tan önemli açıklamalar

Türkiye, Cumhuriyetin 100. yılında küresel ekonomik buhran karşısında üretime dayalı yeni bir sistemin temellerini atarken kırsal kalkınmaya ve üretici sanayisine ağırlık veriyor. Bu sürecin mevcut ekonomideki yansımaları kalkınma ve proje ajans sisteminin rolü ve işleyişi üzerine MKA Kalkınma ve Proje Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Uzman Sayın Tahir Babat ile röportaj gerçekleştirdik.

1-MKA Kalkınma ve Proje Ajansını bize kısaca tanıtır mısınız?

MKA Kalkınma ve Proje Ajansı, özel sektör, sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları ile yerel yönetimlerin projelerini hazırlama, danışmanlık ve eğitim hizmetleri vermek üzere AB Proje ve yatırım uzmanları tarafından kurulmuş bir iş kurma ve geliştirme platformudur. Ajansımız 2015 yılında kurulmuş 81 ilde hizmet vermekle beraber İzmir’den Van’a 45 ilimizde yatırım destek ofislerimiz bulunmaktadır. Kuruluşundan bu yana yerel, bölgesel ve ulusal düzeyde gerçekleştirmiş olduğu başarılı işler neticesinde ülke ekonomisine katkılar sağlamıştır.

2-MKA Kalkınma ve Proje Ajansı olarak Türkiye’deki ekonomik kalkınma sisteminin neresinde yer alıyorsunuz?

Kalkınma hibe destek proje sistemi ve ajans sektörü Avrupa’da 1960’lı yıllardan beri uygulanırken Türkiye’de ortalama 15 yıldır uygulanmaktadır. Kalkınma proje sistemi ülkemizde, Türkiye’nin Avrupa birliği katılım müzakere sürecinin yoğunlaştığı son yıllarda doğmuştur. Bu sistemin Türkiye’de yasallaşmasından sonra hem kamu kurum ve kuruluşlarına, hem de özel sektörde yatırımcılara proje şartı getirilmesiyle birlikte kalkınma ve proje ajanslarına da ihtiyaç duyulmaya başlandı. MKA olarak o süreçte bu ihtiyacı karşılamaya yönelik profesyonel bir uzman ekiple kuruluşumuzu gerçekleştirdik. Kuruluşumuzdan bu güne kadar yerel ve ulusal alanda kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, şirketlere, çiftçilere ve kadın ile genç girişimcilerimize sektörel bazda proje desteği verdik. Kamu kurumlarına alt yapı, üst yapı, kent düzenleme projelerinde destek sağladık. Özel sektörde daha çok tarım, kırsal kalkınma, iş kurma ve geliştirme yatırımlarına yönelik proje destekleri oldu. Tüm bunları ele aldığımızda 726 projeye imza attık. Yurt içi ve yurt dışı projelerinin ülke ekonomisine katkısı yaklaşık 1.541.250.000,00 TL karşılık gelmekle beraber istihdam sayısı 97.358’i geçmektedir.

3- Sizce kalkınma hibe destek teşviklerinin yerine ulaşmamasının sebepleri nelerdir?

Aslında Avrupa birliği ve yurt içi destek paketleri, teşvikleri maalesef ulaşması gereken yerlere ulaşmıyor. Bunun başlıca sebepleri şu şekilde belirtebilirim: 1.Kalkınma hibe destekleri için proje şartı getirilmesine rağmen proje sisteminin Türkiye’de yeni yeni oluşması ve bunun alt yapısının yetersiz olması. 2. Proje destek noktasında kamu kurum ve kuruluşlarının klasik memurlukta ısrar etmeleri vatandaşa yeterli bilgi vermemeleri. Konu ile ilgili yeterli görsel duyuru ve reklam yapılmaması. 3. Türkiye’de proje uzmanlığı ve profesyonel danışmanlığının eksik olması ve yeterince danışmanlık firmalarına önem verilmemesi. Yukarıdaki unsurlardan dolayı kamu kurumlarına, iş dünyasına, çiftçilere, kadın ve genç girişimcilere verilecek milyonluk hibe teşvik destek paketlerinden yeteri kadar faydalandırılamamaktadır.

4-MKA Kalkınma ve Proje ajansı olarak kalkınma hibe desteklerinin yerelde uygulanması konusunda nasıl bir yol izleyeceksiniz?

Geçmiş yıllarda da verdiğim röportajların çoğunda Avrupa Birliği ve Türkiye’nin öz kaynaklarına dayalı yatırım desteklerinin yeteri kadar kadın ve genç girişimcilere, çiftçi ile sanayicilere ulaşmadığını belirtmiştim. MKA olarak 2023 yılında kısmen uyguladığımız, 2024 yılı için ise proje sistemine dayalı üreten ve büyüyen Türkiye şiarıyla yurt içi ve yurt dışında şimdiye kadar benzeri görülmemiş olan ve Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışan bir hamle ile 81 ilimizde kalkınma hibe destek programlarının yerelde uygulanmasını sağlayacağız. Çalışma metodlarımız ise; konferans, çalıştay, sunum, panel, halk toplantıları ve paydaş örgütleme sistemi şeklinde olacaktır. Ayrıca her yatırımcıya program süresi boyunca çalışmalarını doğrudan yürütmesi için alanında profesyonel bir uzman arkadaşımızı atayacağız.

5-Yatırımcı MKA’yı niye tercih etsin?

MKA Türkiye’de benzeri görülmemiş olan bir sistemin mimarıdır. Bizler ülkenin dört bir yanında, kadın ve gençlerin, çiftçi ve sanayicinin doğrudan hizmet alabileceği bir teşkilatlandırma yapısına sahip olup kendi alanlarında uzman kadrolardan oluşan ve bu sektörde modern dijitalleşme sistemini uygulayan bir kalkınma destek platformuyuz. Ayrıca Türkiye’de gerçek anlamda 81 ilde hizmet veren tek özel kalkınma ajansıyız. Bunlardan yola çıkarak biz kendimizi Türkiye’nin kalkınma gücü olarak tanımlıyoruz. Vatandaşlarımız hakettikleri hizmeti alacaklarından şüphe duymasınlar.