Irak ve Kürt Yönetimi, Türkiye’ye Petrol Akışını Görüşmek Üzere Dubai’de Bir Araya Geldi

Irak ve Kürt Yönetimi, Türkiye’ye Petrol Akışını Görüşmek Üzere Dubai’de Bir Araya Geldi

Iraklı yetkililer ve Kürt Bölgesel Yönetimi temsilcileri, Türkiye’ye petrol akışını yeniden başlatmak için bir araya geldi. Bu toplantı, Irak’tan Türkiye’ye petrol taşıyan boru hattı üzerinden akışın başlatılması konusunda gerçekleşti. Reuters’ın bildirdiğine göre, Dubai’deki toplantıda Irak bakanlığından temsilciler, Irak’ın kamu petrol ihracat şirketi SOMO, Irak’ın Dubai’deki North Oil Company şirketi ve Kürdistan Petrol Endüstrisi Birliği’nden (APIKUR) temsilciler yer aldı.

Toplantının sebebi, Türkiye’nin Mart ayında Uluslararası Ticaret Odası’nın (ICC) Kürt Bölgesel Yönetimi’nin 2014-2018 yılları arasında Türkiye’ye izinsiz petrol ihracatı yapması nedeniyle Irak hükümetine 1,5 milyar dolar tazminat ödemesine hükmettiği tahkim kararı sonrası petrol akışını durdurmasıydı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, boru hattının faaliyete hazır olduğunu belirtmiş, ancak Iraklı yetkililer Türkiye’den resmi bir bildirim almadıklarını ifade etmişlerdi. Toplantıda her iki taraf da petrol üretimi ve ihracatına yeniden başlama konusunda aciliyetin altını çizdi.

Ancak, Reuters’a göre toplantıda herhangi bir uzlaşıya varılamadı. APIKUR sözcüsü Myles Caggings, bu toplantının sadece ilk adım olduğunu ve gelecekte tüm hissedarlarla daha fazla toplantı yapılmasını beklediklerini söyledi.