Irak-Türkiye Anlaşmasıyla Kuzey Irak Petrol sevkiyatı yeniden başlıyor

Irak-Türkiye Anlaşmasıyla Kuzey Irak Petrol sevkiyatı yeniden başlıyor

İki ülke arasındaki anlaşmazlığın ardından Uluslararası Tahkim Mahkemesi’ne taşınan Kuzey Irak petrol sevkiyatı, Irak Petrol Bakanı Hayyan Abdulgani’nin açıklamasıyla tekrar hayata geçiyor. Türkiye, IKBY petrolü ile enerji işbirliğini sürdürüyor.

Irak Petrol Bakanı Hayyan Abdulgani’nin Erbil ziyareti sonrasında yapılan açıklamaya göre, Kuzey Irak’tan Türkiye’ye yönelik petrol sevkiyatının durdurulmasının ardından yaşanan anlaşmazlık sona erdi. Irak ve Türkiye, Kerkük-Ceyhan ham petrol boru hattı üzerinden gerçekleşen ihracatın devamı konusunda anlaşma sağladı.

2014 yılında başlayan dava süreci, Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nin Bağdat yönetimi lehine karar verdiği ve Türkiye’nin 1.4 milyar dolar tazminat ödemeye mahkum edildiği iddialarıyla gündeme gelmişti. Türkiye ise bu iddiaları reddederek, Irak’ın birliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterdiğini vurgulamıştı.

Anlaşma sonrasında, Türkiye’nin enerji ve petrol sektöründeki stratejik önemini bir kez daha ortaya koyan bu gelişme, bölgesel işbirliğine olanak tanıyarak ekonomik stabilitenin güçlenmesine katkı sağlayabilir.