Dünya Bankası’ndan Türk Şirketlerine 155 Milyon Dolarlık Yeşil Kredi

Dünya Bankası’ndan Türk Şirketlerine 155 Milyon Dolarlık Yeşil Kredi

Dünya Bankası, Türkiye’deki şirketlerin yeşil dönüşümünü ve iklim finansmanını güçlendirmek için 155 milyon dolar kredi sağladı.

Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu, Türkiye’nin yeşil dönüşümünü ve iklim finansmanını destekleme amacıyla Türk şirketlerine 155 milyon dolar tutarında kredi sağlama kararı aldı. Bu kredi, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) aracılığıyla Türkiye Yeşil Fonu’na aktarılacak ve fonun kısmi sermayelendirilmesinde kullanılacak. Kredi ayrıca, Türkiye’deki önemli varlık yönetimi şirketlerinden Maxis Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi A.Ş. (Maxis) ve diğer proje uygulayıcı kuruluşlar tarafından yönetilecek.

Projenin genel hedefi, Dünya Bankası kredisine ek olarak özel sermayeden toplam 250 milyon dolarlık kaynağın harekete geçirilmesiyle birlikte 405 milyon dolarlık bir büyüklüğe ulaşmak. Proje, şirketlerin karbondan arınma uygulamalarını, yeşil teknoloji yatırımlarını teşvik etmek ve özel sermaye sektörünü geliştirmek için tasarlandı. Ayrıca, finansal sektörün çeşitlendirilmesi ve şirketlerin çeşitlendirilmiş uzun vadeli finansmana erişimlerinin geliştirilmesine odaklanacak.

Dünya Bankası’nın 2022 yılı Ülke İklim ve Kalkınma Raporu’na göre, Türkiye’de enerji ve imalat sanayii en büyük CO2 emisyon kaynakları arasında yer alıyor. Bu bağlamda, Türkiye’nin yeşil hedeflerine ulaşması için şirketlerin karbondan arınma ve yeşil teknolojilere yatırım yapmaları kritik öneme sahip. Özellikle AB Yeşil Mutabakatının ardından, şirketlerin büyüme potansiyellerini korumaları ve istihdam yaratmaları için yeşil dönüşüme yatırım yapmaları gerekiyor. Ancak, yeşil yatırımlar için mevcut finansman kaynakları genellikle kısa vadeli ve yetersiz.

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez, kredinin onaylanmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, özsermaye finansmanının önemini vurguladı. Lopez, özsermaye finansmanının uzun vadeli risk sermayesi sağladığını ve bu fonların şirketlerin yeşil dönüşüm süreci için gerekli uzmanlık bilgisi transferiyle birleştirilmesinin önemine dikkat çekti. Ayrıca, Türkiye Yeşil Fonu aracılığıyla Türkiye’nin küresel yeşil yatırım trendlerinden faydalanabileceğini belirtti.

Proje, özellikle KOBİ’ler ve orta ölçekli şirketlere yönelik yeşil veya yeşil dönüşüm sürecindeki yenilikçi şirketlere yatırım yaparak eşitlikçi yatırımları da teşvik edecek. Türkiye’nin finans sistemi, bu proje sayesinde özel sermayeyi çekerek derinleşecek ve Yeşil Yatırım Çerçevesi içerisindeki fonlardan faydalanacak.