Agora Fintech, TÖDEB öncülüğünde başladı!

Agora Fintech, TÖDEB öncülüğünde başladı!

Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği (TÖDEB) ev sahipliğinde Agora Fintech İstanbul Fuar Merkezi’de gerçekleştirdi. 


Açılış konuşması yapan Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, “Bizim asıl görevlerimizden biri de sizi desteklemek sizi hiçbir şekilde engellemeden destek vermek. Teşvikler geçicidir ama uygun ortamın sağlanması daha kalıcıdır. Biz kalıcı işler yapmaya özen gösteriyoruz. Fintech çok önemli özel ve kamu çok sıkı çalışması gerekiyor. Sektör bir şeyler yapacak bizler takip edip büyümesini sağlayacağız. Fintech hızla büyüdü sektör bunu çok iyi sağladı. Fintech alanın içinde yeni oluşumlar çıkması da ayrıca mutluluk verici. Bu alanda eğitimler nasıl geliştiririz bu konuda da hazırlıklarımız devam ediyor. Bunu bir kaç haftaya duyuracağız.” dedi.

Ana sponsor bank pozitif Yönetim Kurulu Başbakanı Erkan Kork ise, “Birlik olalım sorun olmayalım. Güzellikler için yarışalım bir birimizle kaynaşalım kenetlenelim. Uluslararası markalar çıkaralım.” diyerek sektöre birlik mesajı verdi. 

TÖDEB Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Bilgetekin ise açılışta şunları söyledi; Bugün TÖDEB olarak, gururla bir ilke daha imza atmanın sevincini yaşıyoruz. Yaptığımız açılışla birlikte TÖDEB için yepyeni bir sayfayı hep birlikte doldurmaya başlıyoruz.TÖDEB olarak şimdiye kadar ulusal ve uluslararası arenada ülkemizi temsil etmek, iş birliklerimizi güçlendirmek adına birçok fuara katıldık. Bugün ise heyecanımız bambaşka. Kendi fuarımız “Agora Fintech” ile uluslararası fintek ekosistemine ev sahipliği yapıyoruz. Birbirinden değerli uzmanları, sektör temsilcilerini, uluslararası derneklerin yöneticilerini ağırlıyoruz.

TÖDEB için 25 Nisan 2024 tarihi bir mihenk taşı olarak daima hatırlanacak. Sadece TÖDEB için değil, üç gün boyunca ulusal ve uluslararası paydaşlarımızla bir araya geleceğimiz Agora Fintech Fuarı, Türkiye’nin finans ve teknoloji ekosistemi için de önemli bir dönüm noktası olacak. TÖDEB üyesi ödeme kuruluşları ile elektronik para kuruluşları olarak fintek sektöründe faaliyet gösteren tüm firmalarla birlikte sektörümüze yeni bir soluk getireceğiz.Agora Fintech, TÖDEB’in tüm fintek sektörünükucakladığının da bir simgesi olarak yaşayacak.

İspanya, İngiltere, Nijerya, Bahreyn, Avrupa Birliği gibi farklı bölgelerden TÖDEB benzeri birlik ve dernekler başta olmak üzere sektörümüzün önemli paydaşlarını ağırlayarak, global finans dünyasıyla güçlü bir etkileşim ve iş birliği fırsatları yaratacağız. Türk finteklerinin yeni pazarlara açılmasını sağlayacak girişimciler, yatırımcılar da bizlerle olacak. Alanında lider isimlerin yanı sıra sektörümüzü ileriye taşıyacak olan, bu alana ilgi duyan ve önümüzdeki yıllarda gücümüze güç katacak gençlerimiz de bu önemli buluşmaya hiçbir ücret ödemeden dahil olacaklar.

Agora Fintech Fuarı’nda ulusal ve uluslararası kapılar açacak elliye yakın stant sizleri bekliyor. Bu stantlarda finteklerin yanı sıra bankalarımız, Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi, BKMve KKB de yer alacak. Kamu ve özel sektörün ekosistem için iş birliğini hedefleri arasına koyan TÖDEB için bu birliktelik mutluluk verici. Stantların yanında sahnemizde gerçekleşecek panel ve sunumlarda birbirinden değerli yerli ve yabancı 45 sektör temsilcisi ülkelerin regülasyonlarından, açık bankacılığa; AB’de ödeme düzenlemelerinin geleceğinden, dijital çağda siber güvenlik ve risk yönetimine kadar geniş bir yelpazede deneyimlerini bizlerle paylaşacak, ileride adından söz ettireceğine emin olduğum iş birlikleri için el sıkışacaklar.

Değerli Misafirler;

Ülkemizde fintek girişimlerinin sayısı son yıllarda hızla arttı ve ekosistemimiz hızla büyümeye devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisimizin son verilerine baktığımız zaman 697 aktif fintek şirketinin faaliyet gösterdiği ülkemizde, Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği olarak sektörümüzün gelişimine katkı sağlamak, bizim en önemli sorumluluğumuz. Türk finans teknolojisinin daha da ileri gitmesine olan bağlılığımız, en büyük motivasyon kaynağımız.

Geçtiğimiz sene Amsterdam’da katıldığımız Money 2020 Fuarı ile TÖDEB olarak uluslararası arenaya başarılı bir adım attık. Kurduğumuz Türkiye Pavilyonu ile adımızdan söz ettirdik ve bu sene 212 metrekarelik bir alanda 20 üyemizle birlikte dünyanın en önemli fuarlarından bir tanesinde olacağız. Fakat tek bir adım ile kalmadık. Bu adımın devamı olarak bu sene ülkemizi ve sektörümüzü Avrupa, Asya ve Orta Doğu’da birçok fuarda temsil edeceğiz. Bu temsillerin yanına Agora Fintech’i de eklememiz ile fintek sektörünün uluslararası düzeyde bilinirliğini ve itibarını artırmak adına önemli bir ağ kurarak fotoğrafı tamamlamış oluyoruz. 2024 takvimimize baktığımızda üyelerimizle birlikte iki ayda bir uluslararası bir etkinliğin ya düzenleyicisi ya da katılımcısı olduğumuzu görüyoruz. Bu takvimle TÖDEB üyeleri başta olmak üzere Türk fintek sektörünü uluslararası bir oyuncu haline getiriyoruz. Sadece ziyaret eden değil, ağırlayan; sadece oyuna katılan değil, oyun kuran ve bunu fintek üssü olan bir Türkiye’de yapan Birlik olmak amacındayız. Bu amacımızı da sizlerle hep birlikte gerçekleştireceğiz.

Sözlerimin sonuna gelmeden çok önemli bir konuya daha değinmek istiyorum. Biz TÖDEB olarak misyonumuzu hiçbir zaman sadece sektörel sınırlar içerisinde tanımlamadık. Ülkemizin toplumsal gelişimine, doğasına, eğitimine, gençlerine ve istihdama katkı sağlamayı da bir misyon olarak önümüze koyduk. Bu yönde çalıştık. Bu topraklardan, insanımızla birlikte kazandığımızı yine insanımıza, yine toprağımıza döndürmeyi bir görev bildik. Ülkemizin yaşadığı büyük deprem felaketi sonrasında Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile iş birliğine giderek 500 ailenin barınabileceği bir TÖDEB Konteyner Kent’in kurulmasını sağladık. Millî Eğitim Bakanlığı ile iş birliğine giderek Ağrı Doğubayazıt’ta 165 çocuğumuzun yanına gittik. Eksiklerini giderdik, gülen yüzlerini görüp, elleri tuttuk. Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Marmara Üniversitesi ile 135 gencimizi sektörümüzün istihdamına kazandırmak için TÖDEB Fintek Çırağı Programı’nı gerçekleştirdik. Ve şimdi de yine bu bilinçdoğrultusunda Agora Fintech ziyaretçileri adına Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliği ile Bursa’da dikilecek fidanlarla TÖDEB Agora Fintek 2024 Hatıra Ormanı’nı oluşturacağız.Tamı tamına 10.000 ağaçtan oluşacak bu hatıra ormanı ile hem fuarımız hem de katılımınız daha da anlam kazanacak ve sonsuza kadar yaşayacak. Hedefimiz her sene bir hatıra ormanı oluşturmak ve sürdürülebilir, yeşil bir geleceğe katkı sağlamak. Sektörümüz büyüdükçe Anadolu’nun dört bir yanında fidanlarımız ormana dönüşecek.

Saygıdeğer katılımcılar;

Bu süreçte beraber yol aldığımız ExpoHIS ve MobileFest’eteşekkür ediyor; Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi’ne de bu yolda yanımızda yer aldığı için şükranlarımı sunuyorum.Bizlere katkı sunmak için gelen tüm konuşmacılara ve fuar katılımcılarına tekrar hoş geldiniz diyor ve teşekkür ediyorum.

TÖDEB olarak, Türkiye’yi fintek dünyasında bir merkez haline getirmek adına gerçekleştirdiğimiz bu önemli adımın, ülkemize ve sektörümüze olumlu katkılar sağlamasını gönülden diliyorum. TÖDEB Agora Fintech 2024 hepimiz için hayırlı olsun.