2024 asgari ücreti ne zaman belli olacak? İşte olası zam senaryoları…

2024 asgari ücreti ne zaman belli olacak? İşte olası zam senaryoları…

2024 Asgari Ücreti zam oranları merakla beklenmeye devam ediyor. Asgari Ücretin ne kadar olacağı son günlerde en çok merak edilen konulardan birisi. İşte tüm detaylar…

Asgari ücretteki yılda iki kez yaşanan zamların ardından, 2024 yılı için belirsizlik devam ediyor. Halihazırda 11 bin 401 lira olan asgari ücretin açlık sınırının altında kalması, maaşların makul seviyeye çekilmesi beklentisini güçlendiriyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yeni yılın ücretlerini görüşmek üzere ilk toplantısını 11 Aralık’ta gerçekleştirdi. İkinci toplantı ise 17 Aralık’ta yapıldı. Üçüncü toplantının tarihi henüz açıklanmadı, ancak yeni yıla girmeden asgari ücretin belirlenmesi gerekiyor.

Henüz her iki kesimden de resmi bir teklif gelmemiş durumda. İşçi kesimi, asgari ücretin açlık sınırının üzerinde ve refah getirecek seviyede olmasını talep ederken, işverenler vergi ve maliyet artışlarına dikkat çekiyor.

Asgari ücrete yapılabilecek zam oranları ise belirsizliğini koruyor. En düşük yüzde 30, en yüksek yüzde 55 zam senaryoları üzerinde duruluyor. Yüzde 30 zam durumunda asgari ücret 14 bin 822 liraya yükselecekken, yüzde 35 zamda bu rakam 15 bin 392 liraya çıkacak. Yüzde 40 artışta 15 bin 962 lira, yüzde 45 zamda ise 16 bin 532 lira olacak. Yüzde 50 zam yapıldığı takdirde ise asgari ücret 17 bin lirayı geçecek.

Asgari ücretteki belirsizlik, işçi ve işveren arasındaki müzakerelerin tamamlanmasını beklerken, milyonlarca çalışanın gözü zam oranlarında.